Our Staff

Headteacher: Kim Kemp 

Deputy Headteachers: Kate West, Adam Palmer

Assistant Headteachers: Julie Medhurst, Gemma Wyldes 

SENDco: Jade Matthes Deputy SENDco: Beth Makra


Teaching Staff 

The View: Esther Gray with Zoe Copeland 

Foundation Stage 1:Sarah Gaziano, Wendy Hardcastle, Shelley Di-iorio, Sandra Summerfield, Tracy Begley, Linda Wilson, Nicola McKay, Rachel Hume, Karen Ilko, Rebecca Sharples, Karli Murray

Foundation Stage 2: Michelle Howes, Sarah Bristow, Lucy Davis, Joringe Sukaitiene, Elizabeth Chown, Hannah Althorpe, Hannah Jones, Janice Rodgers, Wendy Jackson

Year 1:Rebecca McGeown, Kerry Bragg, Anna Cholewka, Hannah Claxton, Caroline Webb, Donna Promubol, Katie Smith, Lisa Larkin, Jessica Cleland, Sabina Butt

Year 2: Karolina Kruszko, Rachel Rigg, Ashleigh McLellan, Hayley Barton, Hannah Warner, Tessa Britton

Year 3:Arooj Cecil, Gail Skelham, Tracey Phipps, John Fursdon, Birgit Cox, Gabriela Alden

Year 4:Amanda Beale, Hannah Wilson, Mark Howes, Caroline Goddard, Chloe Robinson, Karen Currie

Year 5: Rachel Ward, Sarah Welch, Claire McGeown, Victoria Fox, Gemma Conlon, Jane Cleland

Year 6: Rebecca Key, Christina Buja, Josh Bulloss , Debbie Filik, Emma Wilkinson, Deborah Douglas, Andrea Mellish, Karlene Levins


Support Staff 

PA to the Headteacher: Anne Russell 

Admin Staff: Caron Holmes, Shirley Simms, Debbie PettigrewTommy Allen 

Designated Safeguarding Leads: Jezamin Lindsay, Kim Kemp, Adam Palmer,Gemma Dennison, Julie Medhurst, Gemma Wyldes

Attendance Officer:  Gemma Dennison, Wendy Docherty 

Classroom Support: Lynn McCahill (HIVE), Sharon Logan (SEN), Linda Mechan (SEN), John Muggleton (HIVE)Jayne Dennison (SEN), Amy Medhurst (NEST), Carley Loucghran (SEN), Rachel Clark (SEN)

Senior Lunchtime Supervisors:  KS1 Irene Thain, KS2 Julie Copeland

Lunchtime Supervisors:  Julie O'Connor, Anne Parsons, Tommy Allen, Kim Innes, Cristina Monteiro, Donna Burlington, Tracey McAleese, Tracy Simpson, Amanda Nisbet, Kim Garvie, Kerry Gledhill, Sharon Lansberry, Tracy Hickinbottom, Victoria Muircroft-Stewart, Rebecca Sharples, Natasha Bates, Karli Murray, Lisa Larkin, Lynn McCahill, Karlene Levins, Karen Ilko, Emma Noone

Nursery Nurses and Nursery Staff:  


Two Year Old Provision 

Senior Early Years Practitioner:  Vickie Medland 

Early Years Practitioners: Adele Maher, Lily Beric, Lisa Gibbs, Maria Ezequiel, Claire Ogden


Premises Staff 

Site Manager: Steve Kilner

Site Supervisior  Alan Hickinbottom

Cleaning Staff: Kim Garvie, Clara Nogueria, Mina Begum, Laura Keenan, Tracey McAleese, Kim Innes, Cloe Harpur, Pauline Walker, Miranda North, Rebecca Sharples, Tracy Simpson, Tracy Hickenbottom


Clubs 

Breakfast Club: Donna Burlington, Kim Garvie, Gemma Dennison, Tracey MacAlesse, Jayne Dennison

Tea-Time Club:Gemma Dennison, Amanda Nisbet - Cook, Rubina Khanom, Donna Burlington, Trisha Stimson, Carla Martins, Rebecca Haughey, John Muggleton